Figury środkosymetryczne i osiowosymetryczne
W królestwie zwierząt symetria też odgrywa dużą rolę. Poroże saren, jeleni czy reniferów, to nie tylko wspaniała oręż, ale także wizytówka ich zdrowia. Jeżeli w czasie kształtowania się poroża zwierzę słabo jadło lub chorowało nie ma mowy by wyrosło mu ono symetryczne. Takie rogi ma tylko ten, który ma dobre geny. Symetria daje przewagę biologiczną, przesądza o atrakcyjności. Naukowo udowodniono, że niekorzystnie na symetrię wpływa stres.
Symetria jest dowodem na zdrowe geny. Regularność rysów twarzy oznacza lepszy stan zdrowia i silnie oddziałuje na postrzeganą atrakcyjność. Twarz owalna uważana jest za idealną, ponieważ jest najbardziej proporcjonalna. Grecy stwierdzili, że jest zależność między symetrią twarzy, a większą sprawnością umysłu. Symetryczna budowa ciała częściej predysponuje do zajmowania dominujących pozycji w ludzkich społecznościach. Czasem symetria po prostu pomaga żyć.
W literaturze występuje kunsztowna logiczna symetria. Wykazuje ją wierszowana forma literacka określana jako tak zwane raki, znana od czasów antyku. Za twórcę tego gatunku w literaturze uważa się greckiego poetę Sotadesa. Urok zdań, czy nawet większych form wypowiedzi, brzmiących w obie strony tak samo, podziwiamy i dziś. Przypisywano im nawet magiczną siłę, na przykład słowo „ABRAKADABRA” - często umieszczane na amuletach. Raki w polszczyźnie tworzył Kochanowski, ale mistrzem był Tuwim. Symetryczne bywają też wielkie litery w alfabecie polskim, czasem mają więcej niż jedną oś symetrii, np H, I, O, X."
źródło powyższego tekstu: https://naszemiasto.pl/kanony-piekna-kilka-slow-o-symetrii/ar/c11-4479286
W poście prezentuję materiały do przeprowadzenia lekcji, dotyczącej figur środkowosymetrycznych, kartę pracy oraz wykonaną prze moją Córkę prezentację w której pokazała piękno symetrii różnych dziedzinach naszego życia.
Komentarze
Prześlij komentarz